Zabawki dla 1,5 – roczniaka – czym zająć dziecko w domu?

Półtoraroczne dziecko jest niezwykle energiczne i ciekawe świata. Większość dzieci w tym wieku nie potrafi jeszcze zająć się samodzielną zabawą na więcej niż kilka czy kilkanaście minut.

Zagospodarowanie czasu wszędobylskiemu maluchowi nie jest prostym zadaniem i wymaga ogromnych pokładów kreatywności (i niekiedy cierpliwości). Jest to szczególnie trudne, gdy pogoda nie sprzyja wyjściu na zewnątrz – odpadają długie spacery po parku, zabawa na placu zabaw, w piaskownicy, kąpiel w basenie czy swobodna zabawa w przydomowym ogródku. Czym więc zająć malucha w domu?

  • Książeczki – półtoraroczne dzieci przeżywają okres intensywnego rozwoju mowy – uczą się nowych słów, próbują powtarzać to, co słyszą z ust rodziców, naśladują dźwięki z otoczenia. Oglądając książeczki wskazują palcem na poszczególne elementy, o które są pytane przez mamę i tatę lub których nazwy chcą poznać. Rzecz jasna, nie każdy maluch jest zainteresowany czytaniem. Wybór książeczek dla dzieci na polskim rynku wydawniczym jest jednak tak ogromny, że z pewnością znajdzie się coś, co zainteresuje malucha. Warto poszukać książeczek z elementami sensorycznymi, dźwiękowych, z otwieranymi okienkami lub przesuwanymi elementami. Czytanie to wspaniała forma spędzania czasu z dzieckiem.
  • Klocki – drewniane, konstrukcyjne, miękkie, sensoryczne – możliwości jest wiele. Układanie klocków to aktywność, która wspiera rozwój malucha na wielu płaszczyznach, a do tego jest świetną zabawą.
  • Figurki zwierząt – zabawa figurkami to idealna okazja do tego, aby poszerzyć zasób słownictwa malucha pokazując dane zwierzątko,nazywając je, naśladując odgłosy, jakie wydaje.
  • Sortery i układanki – zabawki, które bawią i rozwijają. Dziecko uczy się dzięki nim rozróżniać poszczególne wielkości, kształty, kolory.
  • Zabawy plastyczne – półtoraroczny maluch nie namaluje jeszcze idealnego obrazka, ale z pewnością chętnie pobrudzi małe rączki farbami czy pisakami. Warto zaopatrzyć się między innymi w farbki do malowania palcami, które są bezpieczniejsze w kontakcie ze skórą, niż te przeznaczone do malowania na papierze. Innym pomysłem na twórczą zabawę z maluchem jest wykonanie domowej masy plastycznej lub zakup gotowej. Ciekawym gadżetem mogą okazać się również naklejki lub kolorowe stempelki.

Najlepiej sprawdza się jednak obserwacja dziecka i dobieranie aktywności pod jego zainteresowania. Jeżeli kocha piłeczki, zainteresuje go basen z kulkami lub kulodrom. Jeżeli jest fanem aut – autko na baterie lub zabawkowa ciężarówka. Warto więc podążać za dzieckiem i rozwijać jego pasje.