Wyprawka dla Noworodka

W oczekiwaniu na przyjście malucha na świat

Wiadomość o ciąży najczęściej wzbudza wiele pozytywnych emocji. Przyszli rodzice są szczęśliwi i z niecierpliwością oczekują na przyjście maleństwa na świat i utulenie go w swoich ramionach. Jednak czas ciąży to również czas wielu wątpliwości, wyborów i wielkich przygotowań. Bardzo ważnym elementem tych przygotowań jest wyprawka, którą warto skompletować już kilka tygodni przed planowaną datą porodu. To sprawi, że rodzice zyskają pewność, iż w momencie przyjścia malucha na świat wszystko będzie odpowiednio przygotowane. Spokój jest bardzo ważny w ostatnich tygodniach porodu, dlatego warto mieć wszystko przygotowane, aby chociaż w tej kwestii nie mieć zmartwień i powodów do niepokoju.

Kompletujemy wyprawkę

W wyprawce dla noworodka musi znaleźć się wszystko to, co niezbędne do opieki nad dzieckiem i jego prawidłowej pielęgnacji. Istnieje możliwość zakupienia gotowego zestawu, w którym znajdują się najpotrzebniejsze rzeczy w pierwszych miesiącach życia dziecka. Jeśli jednak chcesz skompletować taką wyprawkę samodzielnie, pamiętaj, aby znalazły się w niej:

 1. śpioszki – kupcie 5 sztuk,
 2. body – 4 sztuki, dwie z nich powinny być lżejsze, a dwie cieplejsze,
 3. pajacyki – 5 sztuk,
 4. skarpetki – 6 par – na nóżki, ale przydadzą się również jako zabezpieczenie twarzy dziecka przed zadrapaniami,
 5. czapki bawełniane – 2 sztuki,
 6. rajstopy albo leginsy – 3 sztuki,
 7. bluza – 2 sztuki,
 8. sweterek – 2 sztuki,
 9. dla dzieci urodzonych w okresie jesienno-zimowym – kurtka, kombinezon, czapka, szalik i rękawiczki,
 10. dla dzieci urodzonych w okresie wiosenno-letnim – cienka kurteczka,

Pamiętaj, że skóra dziecka jest delikatna. Ubrania, które wybierasz powinny być wykonane z wysokiej jakości bawełny. To zapewni bezpieczeństwo skórze dziecka, a także komfort i swobodę ruchu malucha.

Potrzebujesz również pieluch i artykułów do przewijania:

 1. Możesz wybrać pieluchy wielorazowe, albo te jednorazowego użytku. W pierwszym przypadku wystarczy 10 sztuk produktu. Jeśli zdecydujesz się na jednorazowe pieluszki, na początek wystarczą 2 opakowania pieluch.
 2. Przewijak – nie jest niezbędny, ale na pewno bardzo przydatny. Dzięki niemu łatwiej zadbać o higienę i bezpieczeństwo malucha, a przewijanie jest łatwiejsze.
 3. Chusteczki nawilżane – na początek wystarczy zaopatrzyć się w 2 paczki takich chusteczek.

Komfortowy sen jest również bardzo ważny. Warto kupić:

 1. Łóżeczko – warto wybrać takie, które posiada dodatkową przestrzeń do przechowywania. Dzięki temu zyskasz możliwość przechowania w specjalnej szufladzie pościeli dziecięcej, albo innych artykułów.
 2. Materac i nakładka – te przedmioty powinny być odpowiedzią na potrzeby malucha. Dziecko powinno czuć się swobodnie i mieć zapewnioną wygodę.
 3. Pościel – warto kupić 2 komplety.
 4. Prześcieradło – kup 3 sztuki,
 5. Rożek do otulania dziecka,
 6. Śpiworek,
 7. Dla wielu rodziców ważne jest także dodatkowe bezpieczeństwo i pewność, że zawsze usłyszą maleństwo nawet będąc w innym pomieszczeniu. Jeśli czujesz taką potrzebę kup nianię elektroniczną.

Na naszej liście nie może również zabraknąć artykułów pielęgnacyjnych:

 1. Wanienka,
 2. Płyn do kąpieli i szampon do włosów – wybierz te przeznaczone dla dzieci, zwróć uwagę na skład. Długa lista i skomplikowane nazwy to nic dobrego.
 3. Ręcznik do kąpieli – 2 sztuki,
 4. Nożyczki do paznokci,
 5. Szczotka do włosów,
 6. Krem przeciw odparzeniom, krem ochronny na zimę i z filtrem UV na cieplejsze dni,
 7. Płyn do przemywania dziecięcego pępka,
 8. Proszek i płyn do prania, odpowiedni dla niemowląt,
 9. 3 sztuki podkładów do przewijania,
 10. Płatki kosmetyczne – warto wybrać te wielokrotnego użytku.

W kwestii karmienia warto przygotować:

 1. 2 butelki i 3 smoczki do nich,
 2. Podgrzewacz do pokarmu,
 3. Szczotki i płyn do czyszczenia butelek,
 4. 2 śliniaki.

Na spacer i podróż:

 1. Łóżeczko turystyczne,
 2. Fotelik samochodowy,
 3. Chusta albo nosidło,
 4. Mata do przewijania,
 5. Wózek.

Tak skompletowana wyprawka powinna spełniać wasze potrzeby i oczekiwania. Poza wymienionymi przedmiotami i artykułami, potrzebujecie również odpowiednich mebli do pokoju czy kącika dla dziecka. Przyda się pojemna szafka, kilka sztuk zabawek takich jak karuzela czy czarno-białe książeczki. Warto zakupić również gryzak, matę edukacyjną i termometr.

Podsumowanie

Wyprawka dla noworodka składa się z wielu elementów. Są one niezbędne do prawidłowej i komfortowej opieki nad dzieckiem. Pamiętaj, że potrzeby dziecka są bardzo ważne, a maluch delikatny a więc trzeba wybierać produkty, które mu nie zaszkodzą i są przeznaczone dla noworodków. Poza wyprawką dla dziecka, pamiętaj również, że mama jest także ważna. Warto przy okazji kompletowania wyprawki zakupić również wkładki laktacyjne, laktator, krem do brodawek, podkłady poporodowe i higieniczne, biustonosz do karmienia i delikatny płyn przeznaczony do higieny intymnej.