Wielopieluchowanie – od czego zacząć?

Czym jest wielopieluchowanie?

Rodzicielstwo to ogromne wyzwanie, a także duża odpowiedzialność. Małe dziecko potrafi dosłownie wywrócić świat do góry nogami i sprawia, że przewartościowujemy swoje życie. To niewątpliwie piękna misja, wiele wzruszających momentów i dużo radości. Rodzice na każdym etapie rozwoju dziecka stają przed wyborami, które nie są do końca oczywiste, które mogą sprawiać wiele trudności i wymagają przemyślenia wszystkich za i przeciw. Jedną z kwestii, z której rozstrzygnięciem muszą poradzić sobie opiekunowie maleństwa jest to, jakie pieluchy będą odpowiednie dla komfortu i delikatnej skóry ich pociechy. Wiadomo przecież, że każdy odpowiedzialny i troskliwy rodzic chce wybrać to, co najlepsze dla dziecka. Jeśli chodzi o pieluchowanie kwestią sporną jest to, czy lepsze są pieluchy wielorazowe, czy te jednorazowego użytku. Wielopieluchowanie to po prostu używanie pieluch wielorazowych, co znane jest naszym babciom i starszym pokoleniem. Wiele osób reaguje niechęcią na takie rozwiązanie, nie są jednak świadomi tego, że dzisiejsze wielopieluchowanie znacznie różni się od tego, co było praktykowane w przeszłości.

Zalety wielopieluchowania i początki

Jeśli masz mieszane uczucia do stosowania pieluszek wielorazowych, warto uświadomić sobie, że takie działanie ma wiele zalet. Oto powody, dla których warto dać szansę wielopieluchowaniu:

 1. Przede wszystkim ekologia – to bardzo ważna kwestia w obecnych czasach. Warto o nią zadbać, aby nasze dzieci i wnuki mogły dorastać w nieco piękniejszym, a także przyjaźniejszym środowisku. Przeciętnie dziecko przez całe lata korzystania z pieluch jednorazowych, generuje aż około tony odpadów, które są toksyczne. Takie odpady nie nadają się do recyklingu, a czas ich rozkładania to kilkaset lat. Wielopieluchowanie to dużo mniejsze obciążenie dla środowiska. Dziecko zużyje ich jedynie kilkadziesiąt.
 2. Bezpieczeństwo dla delikatnej skóry dziecka – pieluchy wielorazowe są dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem, niż stosowanie pieluch jednorazowych. Stosowanie pieluch jednorazowych może powodować różne negatywne skutki jak na przykład przegrzewanie jąder u chłopców, zapalenie układu moczowego, alergie skórne.
 3. Oszczędność – mówi się, że na dzieciach nie wypada, a nawet nie można oszczędzać. Oczywiście jest to w pewnym stopniu prawda, ponieważ dziecko powinno mieć zapewnione wszystko to, czego potrzebuje do prawidłowego rozwoju. Warto jednak szukać takich rozwiązań, które umożliwią zaoszczędzenie pieniędzy. Dodatkowe fundusze można przeznaczyć przecież na różne cele, które posłużą dziecku. Oczywiście koszt używania pieluszek wielorazowych jest o wiele niższy, niż koszt używania pieluch jednorazowych. Kupując pojedyncze opakowania pieluszek jednorazowych może wydawać się, że nie są to duże koszty. Jeśli jednak podliczymy całość wydatków na nie, które poniesiemy przez cały okres pieluchowania dziecka zauważymy, że są to całkiem pokaźne sumy.
 4. Higiena – jeśli obawiasz się, że wielopieluchowanie jest niehigieniczne, musisz wiedzieć, że jest to nieprawda. Wiele specjalistycznych badań sprawiło, że wiemy jak dbać o wielorazowe pieluszki, aby higiena była zachowana, a maluszek był bezpieczny. Pamiętaj, że zalecenia producenta to bardzo ważna kwestia, z którą należy się zapoznać i trzeba jej przestrzegać.

Jeśli wiesz już, że chcesz spróbować wielopieluchowania, na pewno zainteresują cię porady, jak się do tego zabrać:

 1. Wybierz odpowiedni rodzaj pieluszki wielorazowego użytku. Na rynku funkcjonują trzy podstawowe: otulacz z formowanką albo wkładem, pieluszki kieszonki z wkładem. Oto wyjaśnienie terminów, które warto znać:
  – otulacz – nieprzemakalna część pieluchy, wykonana z wodoodpornych materiałów. Za każdym razem, gdy wkład zostanie zamoczony, należy wymienić go na nowy.
  – kieszonka – bardzo podobna do otulacza. Charakteryzuje się tym, iż zbudowana jest z kieszonki, w którą należy włożyć wkład. Kieszonki najczęściej zapina się na rzepy.
  Formowanka – to gwarancja bardzo dobrej chłonności. Przydaje się w szczególności podczas długich podróży albo w czasie snu. Otulacz jest koniecznością podczas stosowania formowanki.
  – AIO – czyli po prostu wszystko w jednym. Jest to wodoodporna pieluszka z wkładem wszytym na stałe. Stosuje się je podobnie jak pampersy jednorazowego użytku, są szybkie w obsłudze.
 2. Wybierz odpowiedni rozmiar – dla noworodków najlepsze będą pieluszki, oznaczone jako NW, czyli new born. Dla niemowlaków najczęściej stosuje się rozmiar uniwersalny czyli one size. Jeśli jednak zauważysz, że jest za mały, wybierz rozmiar one size plus.
 3. Kup odpowiednią ilość wkładów – noworodek może potrzebować nawet 12 takich wkładów na dobę. Im dziecko jest starsze, tym liczba potrzebnych wkładów jest mniejsza.

Podsumowanie

Wiele osób słysząc hasło „pieluchy wielorazowego użytku”, ma przed oczami obraz zabrudzonych i niehigienicznych pieluch, których utrzymanie w odpowiedniej czystości jest trudne, a wręcz niemożliwe. Czasy się zmieniły, wielopieluchowanie to metoda, która zyskała na nowoczesności co sprawiło, że jest to rozwiązanie jak najbardziej higieniczne i bezpieczne dla dziecka. Biorąc pod uwagę zalety pieluszek wielorazowych można nawet stwierdzić, że są one dużo bardziej przyjazne dla skóry dziecka, niż te jednorazowego użytku. Stosowanie wielorazowych pieluszek nie jest trudne ani niewygodne, a sprawna pralka poradzi sobie z usunięciem wszelkich zanieczyszczeń. Wielopieluchowanie to również lepszy stan środowiska i możliwość oszczędności.