Pieluszki do pływania dla niemowląt – jakie wybrać?

Pływające niemowlęta

Każdy troskliwy rodzic wie, że codzienność z niemowlakiem wcale nie musi być nudna. Takie dziecko może ciekawie spędzać czas, rozwijać się, a przy okazji świetnie się bawić. Niemowlę, które spędza czas w taki sposób jest spokojniejsze, a jak wiadomo spokojne niemowlę, to szczęśliwi rodzice. Dlatego coraz częściej wybieramy się z maluchami na basen, aby mogły sobie nieco popływać. To nieco je zmęczy, dzięki temu będą lepiej spały. Pływanie ma również wiele innych zachęcających zalet.

Jak się do tego przygotować?

Pływanie ma wiele zalet, dlatego warto zabierać malucha na basen regularnie. Oto najważniejsze z zalet:

  • Lepsze krążenie krwi, co powoduje rozwój i wzmocnienie układu sercowo-naczyniowego.
  • Obserwując pływające dziecko można łatwiej zauważyć ewentualne nieprawidłowości. Chodzi tutaj o te związane z układem kostno-mięśniowym. Pamiętaj, że szybsze wykrycie to łatwiejsze i skuteczniejsze korygowanie wad.
  • Regulacja napięcia mięśni, dziecko odpręża się i relaksuje, co przyczynia się do lepszego samopoczucia.
  • Zajęcia w wodzie doskonalą zmysł równowagi.
  • Poprzez włączenie w zajęcia pływania zabawek, można wpłynąć na rozwój dziecka. Można tym samym wspomóc koordynację wzrokowo-słuchową malucha, umiejętności chwytne i koncentrację.
  • Kształtujesz w dziecku dobre postawy. Ruch i regularna aktywność fizyczna są bardzo ważne w życiu każdego człowieka. Warto już od najmłodszych lat życia wspierać ten obszar.
  • Dziecko w miarę postępów może lepiej poznać swoje możliwości i ograniczenia. Zajęcia w wodzie to również większa swoboda, dzięki czemu maluch może bardziej samodzielnie poznawać i doświadczać otaczający świat.
  • Dziecko, które swoją przygodę pływacką zaczyna w wieku niemowlęcym, w późniejszych latach życia łatwiej i chętniej nauczy się pływać poprawnie.

Na zajęcia tego typu warto wybrać się już w momencie, gdy maluch osiągnie trzeci rok życia. Takie dziecko jest już w pełni gotowe na to, aby rozpocząć przygodę z pływaniem i zajęciami w wodzie. Wielu ekspertów w kwestii wychowania dziecka jest jednak zdania, że przygodę z pływaniem można zacząć w każdym wieku. Pamiętaj, aby odpowiednio dostosować zadania do wieku dziecka. Jeśli nie chcesz planować ich samodzielnie, warto poszukać ofert zajęć dla dzieci na okolicznej pływali. Dzięki temu zyskasz pewność, że osoby wykwalifikowane w tym kierunku poprowadzą zajęcia odpowiednio.

Wybierz taki obiekt, który jest przyjazny dzieciom. Chodzi tutaj o odpowiednią temperaturę wody, przyjazne szatnie z przewijakami. Należy również sprawdzić czy osoby, które mają prowadzić zajęcia z dziećmi, posiadają do tego odpowiednie uprawnienia.
Poza odpowiednim obiektem trzeba również zaopatrzyć dziecko w pieluszki do pływania. Specjalna konstrukcja pieluszki do pływania sprawia, że rodzice nie muszą martwić się, iż ich dziecko zabrudzi wodę w basenie. Wszystko co znajduje się w pieluszce pozostaje tam. Pieluszki można wybrać spośród wielorazowych i tych jednorazowego użytku. Te drugie są jednak zdecydowanie mniej popularne. Szybko nasiąkają wodą co sprawia, że są ciężkie dla malucha sprawiając, że coraz ciężej poruszać mu się swobodnie w wodzie. Pamiętaj, że używanie pieluchy jednorazowej wielokrotnie jest bardzo złym pomysłem. Takie działanie może powodować na przykład atopowe zapalenie skóry.

Najlepszym rozwiązaniem są pieluszki wielorazowe – neoprenowe. Nadają się idealnie zarówno na basen jak i na plażę. Takie pieluszki chronią intymne części ciała dziecka przed bakteriami, których pełno w plażowym piasku. Na basenie wykazują się również dobrej jakości szczelnością, dlatego rodzice mogą być spokojni o zawartość pieluchy, która na pewno nie wydostanie się na zewnątrz. Neopren to materiał, dzięki któremu powietrze jest przepuszczane do skóry dziecka, ale to co jest w pieluszce – nie wydostaje się na zewnątrz. Jeśli mimo tego obawiasz się, że pieluszka może zawieść, warto ją dodatkowo zabezpieczyć. Można to zrobić poprzez zaaplikowanie dodatkowego wkładu wewnątrz pieluchy wielorazowej.

Podsumowanie

Ciekawe spędzanie czasu, prawidłowy rozwój i dobra zabawa – to te kwestie warto zadbać już od najmłodszych lat życia dziecka. Maluch będzie rozwijał się dzięki temu prawidłowo i chętnie, a jego samopoczucie będzie dobre. Dziecko, które ciekawie spędza czas to szczęśliwe dziecko. Zajęcia w wodzie są bardzo dobre dla rozwoju, warto więc zabrać dziecko na basen albo chociaż na plażę. Poza wyborem odpowiedniego miejsca, trzeba zadbać również o zabezpieczenie dziecka. Chodzi tutaj o zawartość pieluchy. Aby nic nie wydostało się na zewnątrz, warto wybrać wieloazowe pieluchy do pływania. Są one wykonane ze specjalnego materiału, dzięki czemu zajęcia przebiegać będą komfortowo i w dobrej atmosferze.