Pieluchy wielorazowe kontra jednorazówki. Co wybrać?

Wybór odpowiednich pieluch

Jednym z trudnych wyborów, przed którym stają rodzice dzieci jest to, czy lepszym rozwiązaniem są pieluchy jednorazowe czy te wielokrotnego użytku. Wybór ma ogromny wpływ na komfort i bezpieczeństwo malucha, ale również na finanse rodziców i środowisko. Zarówno jednorazowe jak i wielorazowe pieluchy mają swoje wady i zalety. Warto się z nimi zapoznać, aby przed skompletowaniem wyprawki mieć zapas wybranych pieluszek.

Pieluchy wielo czy jednorazowe?

Pieluszki wielorazowe są coraz bardziej popularne. W trosce o dziecko, ale również lepszy stan środowiska rodzice decydują się na wielopieluchowanie. Pieluszki wielorazowe mają również inne zalety:

 • Nie podrażniają delikatnej skóry dziecka, ponieważ nie zawierają substancji, które mogłyby to powodować. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie użytkowanie i regularne zmienianie pieluszki.
 • Większość pieluch wielorazowych to gwarancja łatwego użytkowania.
 • Nie zanieczyszczają środowiska – można je przekazać dalej, albo używać ponownie gdy na świat przyjdzie kolejne dziecko.
 • Jest to tańsze rozwiązanie, niż pieluchy jednorazowe.
 • Wielopieluchowanie sprzyja odpieluchowaniu dziecka.

Wielopieluchowanie to oczywiście również pewne niedogodności:

 • Trzeba je prac i suszyć, co może być czasochłonne.
 • Do prania pieluszek nie można używać płynu do płukania, ponieważ powoduje on mniejszą chłonność materiału.
 • Po około godzinie nie pachną zbyt ładnie.

Pieluchy jednorazowe to wciąż częsty wybór rodziców. Oto ich największe zalety:

 • Komfort – użytkowanie jest bardzo wygodne. Wystarczy po prostu założyć pieluchę, a gdy jest brudna wyrzucić ją i zmienić na nową.
 • Zatrzymują nieprzyjemny zapach moczu.
 • Są bardzo chłonne.
 • Pieluchy jednorazowe to również gwarancji szczelności.

Jednorazowe pieluchy posiadają także wady:

 • Duża chłonność i zdolność zatrzymywania nieprzyjemnego zapachu ma również swoją cenę. Szkodliwe chemikalia zawarte w pieluchach za to odpowiadają, nie są dobre dla skóry dziecka. Mogą ją podrażniać i powodować różne reakcje alergiczne.
 • Jest to drogie rozwiązanie. Jeśli dziecko rozpocznie naukę korzystania z nocnika w wieku dwóch lat, poniesiesz koszt ponad 4000 zł na zakup pieluch jednorazowych w ciągu tych dwóch lat. Kwota ta będzie większa, jeśli kupujesz pieluchy jednorazowe znanych marek, których ceny są znacznie wyższe niż te ze średniej półki.
 • Pieluchy jednorazowe mogą przegrzewać strefy intymne dziecka, a to może w przyszłości powodować różnego rodzaju problemy, związane z tymi okolicami ciała.
 • Jednorazowe pieluszki rozkładają się bardzo długo, według niektórych badań jest to nawet 500 lat. Dodatkowo jest to źródło szkodliwych dla środowiska odpadów, których dziecko w czasie całego okresu pieluchowania wytwarza bardzo dużo.

Wybór może być trudny, ponieważ każde z rozwiązań posiada zachęcające zalety, ale również gorsze strony. Dla każdego rodzica będzie ważniejsze coś innego, dlatego wybór zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak dobro i komfort dziecka. Pamiętaj, że skóra malucha jest delikatna, wymaga więc odpowiedniej pielęgnacji.
Jeśli zależy ci na lepszym stanie środowiska, braku podrażnień i reakcji alergicznych na skórze dziecka, a także na oszczędności – najlepiej wybrać wielopieluchowanie. Mówi się, że na dzieciach nie należy oszczędzać, ale pomyśl tylko ile dobrego mogłoby to zdziałać. Zaoszczędzone pieniądze możesz przecież zainwestować w rozwój malucha. Jeśli zależy ci na wygodzie i większym komforcie użytkowania, lepsze będą pieluszki jednorazowego użytku. Nie każdy chce prać i suszyć wielorazówki, także ręczne oczyszczanie takiej pieluchy z kupy nie należy do przyjemnych czynności.

Podsumowanie

Pielucha jest potrzebna każdemu dziecku do momentu, w którym nocnik stanie się dobrym przyjacielem. Wie to każdy rodzic. W tym wszystkim jednak ważne jest również środowisko, które niestety nie jest w dobrym stanie. Wybór może okazać się trudny, ale jest konieczny do dokonania. Zarówno wielorazówki jak i pieluchy jednorazowego użytku mają swoje plusy i minusy. To czego potrzebujesz ty i twoje dziecko decyduje o tym, co będzie najlepszym rozwiązaniem. Jeśli zastanawiasz się nad wielopieluchowaniem, ale nie masz pewności, możesz skorzystać z oferty i przetestować produkt. To da ci pewność, czy to odpowiedni produkt dla ciebie. Warto to zrobić, ponieważ możemy zdziałać naprawdę wiele dobrego zarówno dla dzieci, jak i środowiska.