Pieluchy wielorazowe. Ile i jakie kupić?

Warto wielopieluchować

Jednym z bardzo ważnych wyborów, przed jakimi stają rodzice jest to, jakich pieluch używać dla dziecka. To wybór ważny nie tylko dla środowiska, ale co najważniejsze, dla dobra i komfortu ukochanej pociechy. Pieluchy jednorazowe oznaczają kolejne szkodliwe odpady, które nie nadają się do recyklingu i rozkładają się przez wiele lat, co nie jest dobre dla planety. A przecież nasza planeta jest bardzo ważna, warto więc zadbać o lepszy świat dla przyszłych pokoleń, i zrezygnować z pieluszek jednorazowych. Pieluchy wielorazowego użytku to czystsza planeta, ale także większy komfort i bezpieczeństwo dla malucha. Bardzo rzadko zdarzają się podczas ich użytkowania reakcje alergiczne czy podrażnienia. Materiały, z których wykonane są pieluszki wielokrotnego użytku są bardziej przyjazne dla delikatnej skóry dziecka niż te, których używa się do produkcji pieluszek jednorazowych.

Jak się dobrze przygotować?

Przed przyjściem dziecka na świat warto zaopatrzyć się w potrzebną ilość pieluch wielorazowych. Warto również wiedzieć, jakie rozwiązanie będzie najlepsze i najwygodniejsze. Jest kilka wariantów zestawów, wśród których możemy dokonać wyboru. Biorąc pod uwagę fakt, że pieluszki należy prać co dwa dni, a najlepiej codziennie warto kupić około 18 sztuk pieluszek. Najlepszym wyjściem będzie zakup pieluszek formowanych, których używa się wraz z otulaczami. Jest to bardzo wygodne i często wybierane rozwiązanie.
W zależności od tego, w jakim wieku jest dziecko, ilość potrzebnych dziennie pieluszek będzie inna. Noworodek zużyje około 15 sztuk pieluszek w ciągu doby, wraz z dorastaniem dziecka, dobowa ilość zużytych pieluszek będzie mniejsza. Dla większego komfortu i świadomości panowania nad sytuacją, warto prać pieluchy każdego dnia. Dzięki temu zyskamy pewność, że zawsze pod ręką mamy czystą pieluchę.
Otulacze to bardzo ważny element takiej pieluchy. Schną dosyć szybko, na około cztery przewinięcia pieluchy potrzeba jednego takiego otulacza. Jeśli są lekko zwilżone od środka, nie musisz ich wymieniać. Jednak jeśli są bardzo zwilżone, trzeba zmienić otulacz na nowy. Potrzebujesz więc 4 sztuk otulaczy. Jeśli chodzi o wkładki do kieszonki, warto kupić 3 sztuki produktu.
Dla noworodka należy wybrać najmniejszy z możliwych rozmiarów, dla większych dzieci rozmiar uniwersalny. Gdy ten drugi okaże się za mały, możesz skorzystać z możliwości i wybrać rozmiar uniwersalny plus, oznaczany także jako XL. Warto również zakupić chusteczki wielorazowego użytku. W przypadku takiego rozwiązania potrzebujesz około 25 sztuk.
Wybierając rozwiązanie, jakim są pieluchy wielorazowego użytku warto wiedzieć, że możesz wybrać:
Zapięcie typu zatrzask – pielucha dzięki nim przylega do ciała, niełatwo je rozpiąć a więc są doskonałym zabezpieczeniem.
Rzepy – dużo swobody w kwestii dopasowania rozmiaru, są możliwe najbardziej komfortowym rozwiązaniem dla delikatnej skóry dziecka. Pamiętaj jednak aby zapinać je podczas prania, ponieważ mogą zahaczać o inne elementy i uszkadzać je.
Spinacz Nippa – alternatywa dla tradycyjnych agrafek. Są wygodne w użytkowaniu i dobrze utrzymują pieluszki w pożądanym miejscu.
Oto kilka propozycji pieluch wielorazowych, które są najlepiej oceniane i najchętniej wybierane przez rodziców:

  1. Babyetta
  2. Blueberyy
  3. Charlie Banana
  4. Ecodidi
  5. Grovia AIO

Warto przetestować produkty tych producentów.

Jeśli nie odpowiada ci rodzaj pieluch, które zostały określone jako najlepsze w poprzednich fragmentach artykułu, bardzo ciekawym i również wygodnym rozwiązaniem są pieluchy AIO czyli ALL IN ONE. Są to pieluchy gotowe do użycia, nie trzeba nic wymieniać ponieważ wszystkie elementy są wszyte na stałe. Jest to na pewno wygodne, ale również droższe rozwiązanie, ponieważ potrzeba większej ilości takich pieluch, schną one również dłużej niż inne rodzaje. Najlepszym materiałem, z którego wykonane są wkłady jest bawełna. Jej zaletą jest uniwersalność i niska cena. Możesz również wybrać bambus, len, konopie, polar + chłonna mikrofibra.

Podsumowanie

Dzięki wielopieluchowaniu zapewniamy dziecku większy komfort, dbamy o środowisko, ale także oszczędzamy pieniądze. Jeśli przyjmiemy, iż w wieku około 2 lat zaczniemy uczyć malucha korzystania z nocnika okaże się, że oszczędność w stosunku do jednorazowych pieluch wyniesie ponad kilka tysięcy złotych. Te pieniądze mogą być przeznaczone na zaspokojenie innych potrzeb dziecka, co jest kolejną mocną zaletą pieluch wielorazowego użytku. Ich użytkowanie nie jest trudne, dlatego nie warto obawiać się tego, iż sobie z tym nie poradzisz.