Na co zwrócić uwagę przy wyborze tekstyliów dla dzieci?

Rodzicielstwo to ogromne radości, ale też ogromne trudy. Chcemy dla naszych pociech wszystkiego, co najlepsze. Nierzadko jednak sami nie wiemy, jaki produkt czy usługa jest najlepszą dla zdrowia i komfortu naszego malucha opcją. Równie często reklamy i kolorowe czasopisma próbują przekonać nas, że tylko najdroższy produkt na rynku jest warty naszej uwagi, a wybierając jakikolwiek inny, udowadniamy, że jesteśmy złymi rodzicami. Jak wybrać dobre tekstylia dla dzieci i nie dać się złapać na marketingowe sztuczki?

Tkanina

W niemal każdym przypadku, naturalne tkaniny sprawdzają się lepiej niż sztuczne. Poliester czy polietylen najzwyczajniej w świecie nie oddychają – to po prostu utkany plastik. Fakt, że specjalistyczne stroje do sportu zazwyczaj są w całości lub części zrobione ze sztucznych tworzyw może być mylący – ta odzież jest tak droga, ponieważ jest wykonana w określony sposób z materiałów zaprojektowanych starannie, by spełniać swoje zadanie. W typowym przedziale cenowym dla codziennych ubrań, tylko ubrania z naturalnych tkanin zapewniają wystarczający przepływ powietrza bez uszczerbku dla ochrony przed chłodem. Dodatek elastanu można ewentualnie wybaczyć, jeśli ubranie ma być rozciągliwe.

Nie dajmy się złapać na cieplejsze ubrania wykonane ze 100% wełny z poliestrową podszewką – co nam po wysokiej jakości, naturalnej zewnętrznej warstwie, jeśli między nią a ciałem znajduje się warstwa plastiku? Dobre ubrania, jeśli mają podszewkę, to zazwyczaj z wiskozy – nie podnosi ona znacząco kosztów produkcji, a jest znacznie bardziej komfortowa.

W upalne dni, jeśli nie planujemy dużej aktywności fizycznej (np. do szkoły czy kościoła), możemy ubrać naszą pociechę w ubrania z lnu: znacznie łatwiej gniecie się on i brudzi, ale za to zapewnia lepszy przepływ powietrza, ułatwi więc zniesienie wysokiej temperatury.

Wykonanie

Ubrania dla dzieci powinny być trwałe. Łatwo dać się złapać w pułapkę myślenia, że skoro dziecko szybko wyrośnie to nie szkodzi, jeśli jego ubranie się zniszczy. Ale przecież dzieci biegają, skaczą, wspinają się na drzewa… szwy w ich ubraniach muszą wytrzymać o wiele więcej niż te w naszych. Lepiej dołożyć kilka złotych, niż narażać swojego malucha na wstyd rozdartych w kroku spodenek przy kolegach w trakcie zabawy, nieprawdaż?

Dlatego też szwy w ubraniach, które wybieramy, powinny być starannie wykonane i zakończone. Długość szwu bardzo wiele nam powie o jego trwałości. Niestety, wiele fabryk, zwłaszcza w krajach takich jak Chiny czy Bangladesz, celowo produkuje ubrania o bardzo długich, a więc nietrwałych szwach. Nie tylko przyspiesza to samą produkcję, ale też ułatwia sprucie ubrania, jeśli szwaczka popełni błąd przy szyciu. Cierpi na tym trwałość końcowego produktu, ale producenta to nie obchodzi – im szybciej jedna koszulka się zniszczy, tym szybciej konsument kupi kolejną. Powinno jednak obchodzić nas, warto więc wybierać ubrania z porządnymi, krótkimi szwami, zwłaszcza w miejscach najbardziej narażonych na rozdarcie w trakcie zabawy (w krok, pod pachami…). Inną ważną cechą jest wykończenie szwów. Wiszące nitki świadczą o tym, że szwy nie zostały właściwie zakończone i są bardzo podatne na prucie. Należy więc ich unikać.

Warto również zwrócić uwagę na trwałość kieszeni – najlepiej, żeby miały one dwie warstwy materiału i były porządnie przyszyte. Dzieci upychają po nich najróżniejsze przedmioty, naciągając tkaninę i szwy do granic wytrzymałości, a rozdarta lub pęknięta kieszeń to ryzyko zgubienia np. kluczy do domu – nic przyjemnego, prawda?

Dopasowanie i estetyka

Ubrania dla dzieci powinny być przede wszystkim wygodne: a więc nie za duże i nie za małe. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, kiedy dzieci wciąż rosną. Ale jest kilka sztuczek, które mogą nam to ułatwić. Odrobinę za długie spodnie można podwinąć. Jeśli są z dosyć sztywnego materiału (np. jeansy), to w zupełności wystarczy, aby nie “plątały się” pod nogami. Jeśli nie, wystarczy zawinąć koniec nogawki kilkukrotnie na końcu i zabezpieczyć prostym, ręcznym szwem. Dla dziewczynek, zestaw spódnicy na gumce i bluzki sprawdzi się lepiej, niż sukienka: gdy bluzka będzie już zbyt mała, jest spora szansa, że spódnica wciąż będzie pasować.

Większość dzieci uwielbia ubrania z różnymi nadrukami, prezentujące bohaterów z kreskówek czy gier. Niestety, taka odzież najczęściej jest droga, a jednocześnie bardzo złej jakości. Warto jednak poszukać zamienników, zamiast całkowicie odmawiać dziecku przyjemności posiadania koszulki z ulubioną postacią. Sprawdzą się tu naszywki czy specjalny papier do “naprasowywania” nadruków na materiał.