Czy naprawdę da się zaoszczędzić na pieluchach wielorazowych

Wielopieluchowanie to ogromna korzyść

Kwestia tego, czy podczas pielęgnacji dziecka użyjemy jednorazowych pieluch, czy też tych wielokrotnego użytku jest bardzo ważna. Wielopieluchowanie to nie tylko większy komfort i bezpieczeństwo malucha, ale także dbałość o środowisko, a także oszczędność.

Pieluszki wielorazowego użytku to oszczędność

Jeśli masz wyrzuty sumienia z powodu chęci oszczędności na sprawach, które związane są z pielęgnacją i opieką nad dzieckiem, możesz przestać się zadręczać. Pamiętaj, że nie wszystko co drogie i popularne jest dobre. Warto szukać oszczędności w taki sposób, aby nie zaszkodzić dziecku. Takim właśnie sposobem jest wielopieluchowanie. Zaoszczędzone pieniądze możesz przecież przeznaczyć na zaspokojenie innych potrzeb twojej pociechy, co także jest bardzo ważne.

Dziecko podczas całego okresu pieluchowania, produkuje ilość szkodliwych odpadów w ilości około jednej tony. Odpady te rozkładają się kilkaset lat, nie nadają się również do ponownego użytku. Nawet ekologiczne pieluszki jednorazowe wcale nie są ekologiczne, ponieważ nie mamy warunków do tego, aby zmniejszyć ich zły wpływ na środowisko.
Pieluszki wielorazowe to także większy komfort i bezpieczeństwo dla maluszka. Nie przegrzewają jąder, nie są też przyczyną zapalenia układu moczowego, co zdarza się w przypadku stosowania pieluch jednorazowych. Materiały, z których wykonane są pieluszki wielorazowego użytku są bardziej przyjazne dla skóry malucha, rzadko zdarzają się podrażnienia czy reakcje alergiczne.

Oszczędność to również bardzo ważna kwestia. Kupując pojedyncze opakowania pieluch jednorazowych możemy mieć przeświadczenie, że nie jest to duszy koszt. Jeśli jednak dodasz kwoty, które wydajesz przez wszystkie miesiące użytkowania pieluch jednorazowych, wyjdzie pokaźna suma. Naukę korzystania z nocnika zaczynamy najczęściej w okolicach drugiego roku życia dziecka. Przyjmując, że noworodek potrzebuje około 12 pieluch na dobę, niemowlę 8 a starsze dziecko 6, do momentu rozpoczęcia nauki korzystania z nocnika, na pieluchy wydamy około 3000 zł, jeśli używamy pieluch z tak zwanej średniej półki. Jeśli wybieramy bardziej znane i cenione marki, koszt ten wzrasta do około 4500 zł.

Przy założeniu, że dziecko zacznie naukę korzystania z nocnika około drugiego roku życia, oraz biorąc pod uwagę wszelkie koszty związane z używaniem pieluch wielorazowych okazuje się, że do momentu rozpoczęcia nauki korzystania z nocnika koszt takich pieluch to jedynie 1210 zł, jeśli decydujemy się na najprostsze zestawy pieluch: otulacze wełniane plus tetrowe pieluchy. Nawet w przypadku innych zestawów, koszt wciąż jest niższy niż w przypadku używania pieluch jednorazowego użytku.

Podsumowanie

Wielopieluchowanie to trend, który wciąż zyskuje na popularności. Pieluchy wielorazowego użytku są dzisiaj całkowicie inne, niż te które stosowały starsze pokolenia. Dzięki badaniom i testom wiemy, jak prawidłowo dbać o najwyższy poziom higieny pieluch wielorazowych. Jest to niewątpliwie rozwiązanie, dzięki któremu w kieszeni zostanie ci kilka tysięcy złotych, które możesz przeznaczyć na inne, równie ważne potrzeby dziecka. Wielopieluchowanie to nic trudnego, ani nic niebezpiecznego dla delikatnej skóry dziecka. Wręcz przeciwnie, pieluchy wielorazowego użytku to większy komfort dla twojej pociechy, a także mniejsze ryzyko podrażnień, reakcji alergicznych, czy innych niepożądanych dolegliwości.