Pieluchy wielorazowe często uważane są za bardziej skomplikowane w użyciu niż ich jednorazowe odpowiedniki. Nic bardziej mylnego. Odpowiednio skompletowana wyprawka do pieluchowania wielorazowego sprawia, że jest to rozwiązanie równie szybkie, a zdecydowanie bardziej ekologiczne. Poniżej znajdziecie listę dziesięciu akcesoriów ułatwiających korzystanie z pieluszek wielorazowych.
1. Pieluszka typu all in one (AIO)
Może nie jest to typowe „akcesorium”, ale ten typ pieluszki wielorazowej jest zdecydowanie najłatwiejszy w obsłudze i jest dobry na początek – aby się nie zniechęcać. Pieluszka AIO, spośród wszystkich typów pieluch wielorazowych, najbardziej przypomina swój jednorazowy odpowiednik. Wodoodporna warstwa zewnętrzna i chłonny wkład zszyte są ze sobą na stałe. Wystarczy ją zdjąć, wyprać, wysuszyć i ponownie jest gotowa do użytku. Jako jej jedyny minus można uznać długi czas schnięcia – jest bowiem dość gruba.
2. Gotowe wkłady chłonne
Jeśli nie zdecydujecie się na korzystanie ze wspomnianych powyżej pieluszek typu all in one, dobrym kompromisem pomiędzy łatwością użytkowania, a tempem schnięcia będzie korzystanie z wodoodpornego otulacza bądź kieszonki (dokładniej opisanych poniżej) i chłonnego wkładu. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów gotowych wkładów np. bawełnianych, bambusowych czy z mikrofibry.
3. Wodoodporne otulacze lub kieszonki
Dobrze chroniącymi od przemaczania ubrań, a jednocześnie szybkoschnącymi są otulacze lub kieszonki wykonane z wodoodpornego, ale paroprzepuszczalnego (pozwalającego oddychać skórze dziecka) materiału PUL. Są one zapinane na napy lub rzepy, więc ich założenie trwa tyle, ile jednorazowego pampersa. Dzięki metodzie druku cyfrowego są dostępne w ogromnej ilości wzorów, a kolory, pomimo wielokrotnego prania, pozostają niezmienione.
4. Klipsy do pieluch tetrowych
Jednym z możliwych do zastosowania wkładów są znane nam wszystkim – a na pewno naszym rodzicom i dziadkom – pieluchy tetrowe. Jest to najtańsza opcja wielorazowego wkładu. Pieluszkę tetrową trzeba jednak odpowiednio zawiązać, a do jej spięcia warto użyć specjalnego klipsu, który zapewni utrzymanie tetry na pupie dziecka i zapobiegnie niechcianym wyciekom.
5. Zamykany kosz na śmieci
Nieprzyjemny zapach – to aspekt, który wielu rodziców zniechęca od podjęcia prób wielopieluchowania już na etapie zakupu. Całkowicie niepotrzebnie, bowiem tak naprawdę wcale nie jest trudno zapobiec rozprzestrzeniania się pieluszkowego smrodku po całym domu. Wystarczy, że posikane lub okupkane pieluszki i wkłady (po wyrzuceniu stałego stolca do toalety lub spłukaniu płynnego stolca pod kranem) wrzuci się do szczelnie zamykanego kosza/wiaderka z pokrywką. WAŻNE: nie należy namaczać brudnych pieluszek do czasu prania w wodzie – prowadzi to do niepożądanego rozwoju bakterii.
6. Woreczek PUL
Worek, wykonany z tego samego materiału PUL, co wspomniane wyżej kieszonki i otulacze, świetnie sprawdzi się do przechowywania pieluszek pomoczonych lub ubrudzonych poza domem, na przykład na spacerze. Dzięki swojej wodoodporności zapewnia on bezpieczne przetransportowanie zużytych pieluch do domu, bez obaw o pomoczenie czy pobrudzenie pozostałych rzeczy w torbie czy plecaku.
7. Odkażacz do pieluch
Bardzo istotnym elementem w higienicznym użytkowaniu pieluch wielorazowych jest odkażacz do pieluch. Dodaje się go w niewielkich ilościach do normalnego płynu do prania (ze względu na trudność w wypłukiwaniu i możliwość podrażnień proszki nie są zalecane do prania dziecięcych ubranek ani pieluch wielorazowych), skutecznie zapobiega namnażaniu się szkodliwych bakterii, a za jego dodatkową funkcję można uznać eliminację przykrego zapachu.
8. Olejki eteryczne
Zwłaszcza olejek lawendowy i olejek z drzewa herbacianego świetnie sprawdzają się przy wielopieluchowaniu. Dzięki swoim antybakteryjnym właściwościom oczyszczają pieluszki z drobnoustrojów, a jednocześnie zapewniają przyjemny zapach. Oprócz wkraplania ich do kosza z zużytymi pieluszkami warto dodać kilka kropli także do prania.
9. Bibułki do pieluszek
Doskonały wynalazek, zwłaszcza od etapu, gdzie stolce dziecka mają już formę stałą. Pełnią one dodatkową warstwę ochronną pomiędzy ciałem dziecka a pieluszką. W momencie zrobienia przez dziecko kupki, w pierwszej kolejności pobrudzona zostaje bibułka – można ją w higieniczny sposób zwinąć i wyrzucić do toalety. W wielu przypadkach ratuje ona pozostałą część pieluszki przed pobrudzeniem, dzięki czemu nie trzeba jej zmieniać.
10. Wielorazowe płatki kosmetyczne
Jeśli decydujemy się na wielopieluchowanie ze względów ekologicznych, to na pewno warto zaopatrzyć się również w wielorazowe płatki kosmetyczne – można je prać razem z pieluchami. Takie płatki kosmetyczne można kupić gotowe lub wykonać samodzielnie, na przykład poprzez pocięcie gotowych wkładów do pieluszek na mniejsze kawałki.