Od czego zacząć?

with 4 Comments

banner-1090830_960_720

Jeśli zdecydowaliście się na wypróbowanie wielo-pieluchowania – brawo!! Teraz przydałyby się Wam pieluszki ;).

 

Wszystkie tajemnicze nazwy postarałam się wyjaśnić w obrazkowym WIELO – SŁOWNIKU. Nie rozumiesz – zajrzyj :)

Osoba chcąca wielopieluchować musi zastanowić się nad budżetem oraz na jakich celach i efektach jej zależy. Trzeba znaleźć odpowiedni dla dziecka i rodziców  system pieluchowania.  Np. jeśli zależy Ci na najtańszych kosztach wybierz tetrę i otulacze wełniane, jeśli chcesz, zeby dziecko szybko się oodpieluchowało nie wybieraj kieszonek, ponieważ przeważnie są szyte w ten sposób, że dziecko nie czuje w nich wilgoci itd. Jeśli ciągle gubisz się w świecie wielopieluchowym zapraszam do wielo-słownika (obrazowego!)

Przykładowe zestawy na dwa dni pieluchowania (plus minus.. nie rozliczajmy się z każdej sztuki i złotówki..:) ):

TANIO:

 • tetra lub ręcznikiczki z Ikea lub pocięte ręczniki łazienkowe lub flanela, 25 szt
 • otulacze wełnane 3-4 szt
 • koszt – ok 315zł

SZYBKO I WYGODNIE

 • kieszonki lub AIO lub SIO ok. 20-25szt
 • wkłady chłonne ok.25szt
 • koszt ok. 1700zł

CHŁONNIE

MOKRO OD PUPY

 • otulacze 10szt lub kieszonki z coolmaxem, bawełną, bambusem od pupy- 25szt
 • wkłady chłonne 25 szt lub tetra lub formowanki bez polaru od pupy
 • koszt ok. 925zł – 1700zł

NATURALNIE

 • otulacze wełniane 3-4 szt
 • wkłady chłonne bambus/len/konopie/tetra/bawełna/formowanki 25 szt
 • koszt ok. 650zł

DROGO, ALE JAK PIĘKNIE I KOLOROWO! – WERSJA PRAWIE KOLEKCJONERSKA, znane, światowe, najlepsze marki – lansik musi być 😉 haha. Po prostu ktoś tak lubi, może, kupuje, ma przegląd rynku, nie jest to złe 😉

 • ok. 25 najdroższych pieluszek np. Close, Grovia
 • ok. 25 najdroższych wkładów
 • koszt ok. 3500zł 

Do tego dochodzą jeszcze ceny pielęgnacji np. proszków, specjalnych odkażaczy i odplamiaczy. ok 950zł na 2,5 roku, jeśli pierzemy co 2-3dni.

 

Empirycznie1 kopia

     Można czytać, dedukować, planować, ale z doświadczeń wielu rodziców (w tym nas) jasno wynika, że pieluszki jak ubranka – trzeba przymierzyć, i troszkę poużywać. Jeśli tego nie zrobimy możemy się rozczarować i zniechęcić. Najgorsze co można zrobić to kupić w ciemno od razu komplet 20 pieluch (bo tańsza przesyłka, bo promocja itd.) i używać ich do końca nie wiedząc, czy są dobre czy nie. Owszem, na pewno żyją wyjątki, którym ten system się sprawdzał, ale poza tą wąską grupą są rodzice którzy nie dali sobie szansy, używali źle dobranych pieluch i nie znając alternatyw myśleli, że takie są wszystkie. „O! Jak to? A myślałam, że wszystkim tak odstają gumki przy nóżkach” „To istnieją takie, które nie są grube?” „Zaczęły przeciekać, ale myślałam, że to normalne jak dziecko rośnie” „Nie można prać w 95stC?” – cytaty moich znajomych, którzy nie chcieli się zagłębiać w temat i pozostali z tym co kupili/dostali.

DWA („IDEALNE”)  PLANY

     1. W zależności od finansów kup na początek 2-4 pieluszki różnych firm i rodzajów i do tego kilka wkładów, formowanek (jeśli masz w domu tetrę, możesz na początku spróbować wkładać ją do pieluszek, ale UWAGA – tetra nie jest bardzo chłonna, mogą pojawić się zniechęcające przecieki) .

Przykładowe zestawy testowe:

 • otulacz i kieszonka Kokosi, SIO Magabi, kieszonka Pupeko, kilka wkładów, dwie formowani Puppi

lub

 • otulacz Wełniaste, kieszonka Milovia, otulacz Bilou, AIO GroVia, kilka wkładów, formowanka Happiko

 

 1. Wypożycz pieluszki i wkłady w wypożyczalni (jeśli coś będzie nie tak – zwrócisz zgodnie z regulaminem danej wypożyczalni, a jeśli ok – dopłacisz a pieluszki zostaną już u Ciebie.

Z wypożyczalni polecam np.   pupeczkowo.pl  oraz  igle-figle.pl lub BIBLIOTEKA PIELUCHOWA

CZYTAJ I PYTAJ

     Zdaję sobie sprawę, że nie ujęłam wszystkiego co jest dostępne na rodzimym rynku (tylko o takim piszę), nie wszystkie opcje zostały opisane. Ilu rodziców – tyle wersji.

     Warto również przedstawić nasze cele – oczekiwania co do wielo, wątpliwości na forum dotyczącym pieluszek chusty.info lub tematycznych grupach na fb. Osoby kierujące się tymi samymi bądź podobnymi kryteriami powinny pomóc w wykluczeniu bubli i zawężeniu pola poszukiwań idealnego systemu.

(MOJE PRYWATNE) PORÓWNANIE  RODZAI PIELUSZEK I WKŁADÓW

W wyborze rodzajów pieluszek może pomóc Ci tabelka porównawcza przygotowana w zgodzie z moimi doświadczeniami :).

koszty

 

Powodzenia!

Jeśli masz pytania, wątpliwości, rady, pisz – atsumi@wp.pl . Nie jestem ekspertem, ale mam z nimi kontakt i postaram się pomóc w rozwiązaniu każdego problemu :).

Atsumi

 • Wow, sporo pracy przy tym zestawieniu. Przeraża mnie jednak cena takiego kompletu, choć mam świadomość, ze to cena na długi czas (bo jest to jak podkreślasz rozwiązanie wielorazowe).

  • Mój zestaw kosztował ok 800zł 😉 ale kupowałam po troszeczku przez kilka miesięcy – miałam jeszcze pampersy które dostaliśmy w prezencie, więc jakoś sobie radziliśmy. Jest super!

 • Jestem pod wrażeniem tych wszystkich wyliczeń. Bardzo przydatne do planowania rodzinnego budżetu. Podeślę zainteresowanym osobom, a sama sobie zapiszę, na czasy kiedy będą mogły się przydać. 😉