Rozumiem, że można zwariować od ilości nowych nazw związanych z wielo-pieluchowaniem. Wychodząc naprzeciw przerażeniu zainteresowanym – niewtajemniczonym powstał słownik zawierający i wyjaśniający większość terminów związanych z pieluchami wielorazowymi. Istnieje kilka rodzai pieluszek i  wkładów. Dzięki tej różnorodności mamy możliwość wyboru najwygodniejszej dla naszego potomka i dla nas opcji. Na samym dole znajdziecie pomocne filmiki :). (Opisuję zazwyczaj jedynie POLSKIE produkty). PO KLIKNIĘCIU W ZDJĘCIE – POWIĘKSZY SIĘ. 

     Większość pieluszek będzie zmniejszonych – spiętych w mniejszy rozmiar, ponieważ model miał 6-7 miesięcy i nosił rozmiar M 🙂 – tak jak na dwóch pierwszych zdjęciach 😉 ).

    To  tak naprawdę tylko tak strasznie wygląda!

    Wszystko jest do ogarnięcia ;). Po kolei:

Pieluszki wielorazowe – czyli takie które po zabrudzeniu się pierze. Ich najpopularniejsze rodzaje wyglądają tak:

DSCF6144

PIELUCHA WIELORAZOWA SKŁADA SIĘ Z WARSTWY NIEPRZEMAKAJĄCEJ (ale przepuszczającej parę wodną, więc „oddychającej”) ORAZ WARSTWY CHŁONNEJ.

Te warstwy są z różnych materiałów a pieluchy występują w kilku rodzajach: 

.

Rodzaje pieluszek

 • Kieszonka (pocket) DSCF5309kieszonka

Prawie jak pampersiak.

Pielucha – kieszonka składająca się z oddychającej zewnętrznej warstwy wodoodpornej (PUL) zszytej z warstwą materiału przepuszczającego wilgoć (najczęściej mikropolar) w sposób umożliwiający włożenie wkładki chłonnej pomiędzy te dwie warstwy materiału, w tzw. kieszonkę. Wkładem może być wszystko co chłonie wilgoć? tkanina bawełniana, mikrofibrowa, bambusowa itp.

     Materiał od pupy w kieszonkach jest różny, może być to polar lub welur syntetyczny  dające uczucie suchości, moze być naturalniej: bawełna lub bambus – dające uczucie mokro, coolmax – dające uczucie chłodu i trochę wilgoci. 

     Kieszonkowa konstrukcja pieluchy pozawala na szybkie jej schnięcie po praniu. Dodatkowo jeśli materiałem wewnętrznym jest mikropolar, wilgoć jest utrzymywana we wkładce wewnętrznej w izolacji od skóry dziecka. Pieluszki są wyposażone w napy lub rzepy pozwalające na regulację rozmiaru – część pieluszek tego rodzaju występuje w jednym rozmiarze i pasuje na dziecko od 4 do 16kg czyli tzn  OS (one size – jeden rozmiar).kieszonka1

 

 • Otulacz (wrap, cover)otulacze

Pełni funkcję dawnej ceratki.

Rodzaj majteczek wykonanych z oddychającego wodoodpornego materiału PUL, wełny lub polaru.. Czasami zewnętrzna warstwa otulacza jest wykonana z bawełny organicznej, co powoduje że jest on estetyczniejszy i przyjemniejszy w użyciu. Otulacz można założyć na pieluszkę  formowaną, na zwykłą tetrową lub flanelkową, na prefold. Najczęściej posiada zakładki po wewnętrznej stronie, które pomagają utrzymać też wkład chłonny. Otulacze wełniane i polarowe mogą przepuścić wilgoć po zbyt długim czasie przetrzymywania mokrej pieluszki na dziecku oraz w przypadku nacisku na pieluszkę np. w czasie jazdy samochodem w foteliku. Otulacze wełniane wymagają co kilka miesięcy specjalnej pielęgnacji przy pomocy lanoliny aby zachowały wodoodporność. Wymieniamy sam wkład/formowankę, a suchy otulacz zakładamy ponownie. Oczywiście OS (one size – jeden rozmiar).

.

 • AIO (all in one – kompakt)

AIO

Jak pampersiak.

Pielucha składająca się z oddychającej zewnętrznej warstwy wodoodpornej (PUL) utrzymującej wilgoć wewnątrz pieluszki oraz przyszytego na stałe wkładu. Niektóre pieluchy tego rodzaju mają przyszyty długi wkład tzn. jęzor  który można rozłożyć do suszenia. Czasami jest też możliwość zastosowania osobnej dodatkowej wkładki chłonnej. Pieluchy tego rodzaju są bardzo wygodne w obsłudze, czas zakładania jest identyczny jak pieluchy jednorazowej, jednak stosunkowo długo schną po praniu.Oczywiście OS (one size – jeden rozmiar).

 

 • SIO (snap in one)SIO1

Z dopinanym wkładem

Pieluszka wykonana z oddychającego wodoodpornego materiału PUL, (rzadziej z wełny) do której wkład jest dopinany. Pozwala to w prosty sposób włożyć – wpiąć wkład, który utrzymuje się zawsze na swoim miejscu. Idealna dla taty, babci, dziadka, niani. Wymieniamy sam wkład a suchy otulacz zakładamy ponownie. Oczywiście OS (one size – jeden rozmiar).

SIO2dscf3339-kopia

.

 • Otulacz wełniany/ wełniaczek DSCF666666– Otulacz wykonany z cienkiej, niegryzącej, przyjemnej w dotyku wełny (dwóch warstw). Dzięki naturalnym właściwościom wełny jest: przewiewny, antybakteryjny, odporny na ciecz (spływa po nim), świetnie się dopasowuje do ciała, nie przyjmuje zapachów. Wygodny, praktyczny, ekonomiczny: pierze się jedynie kiedy się zabrudzi bądź mocno zamoknie, lub jeśli po prostu zacznie już śmierdzieć (może być prany co 3 miesiące), wystarczy go jedynie wietrzyć po użyciu. Najbardziej naturalna i przewiewna opcja pieluchy wielorazowej.DSCF9092 DSCF9097

 

 

 

 

 

 

.

 

.

.

 • Gatki wełniane – rodzaj majteczek uszytych ze sfilcowanej wełny. Wełna z natury jest wodoodporna. Nie posiada wygodnych zakładek do przytrzymywania wkładów dlatego używa się ich do pieluszek formowanych. Świetne na noc lub latem jako krótkie spodenki. (niektóre marki nabijają w swoje gatki napki do przypięcia wkładu – gatki SIO np. Ekomajty).

DSCN1846dscf1614

 • Longi wełniane – rodzaj spodenek uszytych z dzianiny wełnianej lub sfilcowanej wełny. Działają jak gatki wełniane, czyli to gatki z nogawkami 🙂 – patrz wyżej. 

.

 • Trenerki – pielucho-majtki – użwane przy starszych dzieciach do odpieluchowania. Maj budowę majteczek – zazwyczaj nie są zapinane tylko wciągane. Mają za zadanie złapać popuszczenie moczu/pół siusiu 😉 . Są najczęściej uszyte  z bawełny lub weluru obszytego pulem. W środku mają doszyty lub dokładany wkład. Czuć w nich mokro.

trenerki

 

Rodzaje wkładów chłonnychDSCF6803DSCF6450

 

 • Wkład (wkładka) chłonny – warstwa lub kilka warstw zszytego ze sobą materiału. Istnieje wiele rodzai wkładów chłonnych, które Różnią się materiałem z którego są zrobione (mikrofibra, len, konopie, bambus, bawełna, coolmax, flanela, frota, welur), rozmiarem (S-XL) oraz kształtem: klepsydra (wyprofilowany) prostokąt, długi składany, ręcznikowy składany.

 

 • Pielucha do składania”prefold”
  DSCF6452Pielucha płaska prostokątna wykonana z kilku warstw bawełny, grubsza na środku, cieńsza po bokach. Po złożeniu tworzy prostokątną wkładkę, którą można umieścić w otulaczu. Jest to rozwiązanie mniej wygodne od pieluszek formowanych ale też tańsze. Takiej wkładki można też użyć razem z pieluchą tetrową lub flanelową. Sam prostokątny kawałek materiału (wkład ręcznikowy lub tetra) można złożyć „tak jak prefold”.
 • SIO3
 • dscf3422
  • Pieluszka formowana  (fitted diaper, formowanka)formowanki

  Używana zawsze z otulaczem!!

  Uszyta z chłonnych, ale przemakalnych materiałów. Na nią zakłada się nieprzemakalny otulacz lub gatki wełniane. Oczywiście OS (one size – jeden rozmiar). Jest  zbudowana tak jak pieluszki (może być kieszonką, AIO, SIO) różni ją tylko to, że nie ma nieprzemakalnej warstwy PUL. Świetnie otula dziecko, dzięki czemu ryzyko zabrudzenia ubranka jest znikome.

 

 • BoosterDSCF6444 dodatkowy mniejszy wkład kładziony w newralgicznym miejscu celem zwiększenia chłonności – u chłopców z przodu, u dziewczynek pośrodku.

 

 • Wkład ‚sucha pupa’DSCF6421 – wykonany z mikropolaru. Kładziony jest na wierz celem odizolowania skóry od wilgotnego wkładu (żeby dziecko czuło sucho).

 

 • Wkład ‚zdrowa pupa’ – wykonany z jedwabiu. Położony jako dodatek na wierzch -bezpośrednio przy skórze wspomaga leczenie odparzeń i podrażnień. Daje uczucie suchości.

 

 • Wkład jednorazowy – biodegradowalnay
  Są to „listki” celulozowe lub wiskozowe wkładane na między pieluszkę a pupę dziecka. Jeśli ulegną zanieczyszczeniu należy je wyrzucić do toalety, jeśli są tylko zmoczone można je uprać razem z pieluchami i użyć jeszcze raz lub dwa. Używanie takich wkładek jest również wskazane w przypadku pieluch jednorazowych – przynajmniej część zanieczyszczeń trafi do kanalizacji, a nie na wysypisko.

.

Pozostałe

 • PUL (poliester laminowany) – jest to (często wzorzysta, kolorowa) zewnętrzna tkanina pieluszki (od środka pokryta laminatem) 55% poliester i 45% laminat poliuretanowy. Cud techniki 😀 – potrafi przepuścić cząsteczki pary wodnej – oddycha lecz nie wydostaje się przez nią ciecz.

.

 • Coolmax – sportowa tkanina tak jakby siateczka (posiada małe dziurki) posiada właściwości – termoregulacji oraz daje uczucie chłodu (ale nie zimna! cool-ang. chłodny) – materiał używany w kieszonkach lub wkładach – od pupy – daje uczucie średnio wilgotno

.

 • Snappi
  Snappijpg– klamerka w kształcie litery „T”, która zastąpiła agrafkę. Wykonana jest z elastycznego tworzywa (rodzaj gumy?). Na końcu posiada łapki z ząbkami, które zaczepiając się do prefoldu lub tetry (spinają prefold/ tetrę w formę pieluchy)

.

 • Napy – pieluszkowe guziczki :). Występują w formie plastikowych zatrzasków i służą do spinania pieluszki ze sobą. Czasem zastępuje się je rzepami lub troczkami.Napy

 

.

 • OS (one size – jeden rozmiar) – system  umożliwiający regulację rozmiaru pieluszki poprzez zapinanie nap na odpowiedniej dla dziecka wysokości/poziomie.

OS1

 • NB – skrót od New Born, rodzaj pieluszki przeznaczonej dla noworodka. Pieluszki noworodkowe są zbudowane tak jak One Size tylko po prostu są ciut mniejsze i wystarczają do około 7kg.nb-i-os

.

 • „Chinka”  pieluszka uszyta w chinach, sprowadzana do Polski, gdzie doszywa się metki i sprzedaje pod polską marką, lub szyte z chińskiego pulu (ale to rzadziej) lub sprowadzane z chin np przez Aliexpress. Chinki charakteryzują się gorszą jakością i bardzo niską ceną. 

.

 • Lanolina – naturalny wosk chroniący wełnę owiec przed zamoczeniem. W otulaczach wełnianych (i gatkach) lanolina z czasem się wyciera i pielucha traci swoją nieprzemakalną „moc”. Trzeba ją zalanolinowoać – namoczyć w wodzie z lanoliną. Jest to także krem na odparzenia pieluszkowe, rumień pieluszkowy, do ochrony i pielęgnacji pupy dziecka. Filmik o LANOLINOWANIU

.

 • Olejek z drzewa herbacianego (Tea tree) – olejek eteryczny, który ma działanie odkażające jeśli posmaruje się nim np. ranę. Dodajemy kilka kropel  do wiadra zabicia zapachu siuśków lub do prania, aby po prostu nadać mu zapach tego olejka (może być inny). UWAGA – KILKA  KROPEL DODANE DO PRANIA LUB DO KOSZA NA PIELUCHY N I E  O D K A Z I  WAM PIELUCH. Sprawdzone i udowodnione naukowo. Olejek tak nie działa, trzeba by wlać go z litr, żeby podziałał odkażająco na pieluchy.

.

 • Nappy Fresh  (NF) – Odkażacz do prania marki Bio-D- najpopularniejszy w Polsce odkażacz (bo są też inne marki, np. Miosresh od MioSolo) – dodajemy go łyżkę na 5 kg prania – w 40 st odkazi  pranie. Więcej o odkażaczach do prania TUTAJ.

.

 • Biblioteka Pieluchowa/Pieluchoteka  – charytatywna inicjatywa dobrowolnie  podjęta przez kilkanaście mam w PL ( za granicą też działa). Pieluchoteki gromadzą kilkadziesiąt-kilkaset pieluch i wkładów, które wypożyczają rodzicom chcącym spróbować wielo. JEST TO NAJLEPSZY SPOSÓB  ABY DOBRZE WYBRAĆ PIELUCHĘ – PRZETESTOWANIE, ZA DARMO – polecajcie :)!!

Zapraszam do mojej pieluchoteki: Biblioteka Pieluchowa Łódź i okolice. :).

.

Pielęgnacja

clothesline-506266_960_720

Istnieje jeszcze sporo terminów dotyczących pielęgnacji, prania, przechowywania pieluszek. Wypunktowałam ja, jednak zarówno opis, jak i procedura obchodzenia się z pieluszkami znajduje się w oddzielnym pości czyli TUTAJ.

 

 • O czym zapomniałam? Pomóżcie mi proszę.. na pewno o czymś zapomniałam! Ten typ tak ma po porodzie… atsumi@wp.pl

 

Najlepiej samemu wybrać się do któregoś ze sklepów z takimi rzeczami, obejrzeć dotknąć i zrozumieć (tak było w moim przypadku, teoria a pierwse spotkanie – noc i dzień – Nasz wielo-początek). Pomocne z pewnością dla Was będą te dwa filmiki.

FILMIKI  O  WIELO:

Pierwsze przygotowane został przez producenta jednej z pierwszych polskich marek pieluszek wielorazowych Babyetta.

– „Rodzaje pieluszek: kieszonki, otulacze, formowanki”

.

Autorem drugich jest Maria Fritzsche z bloga Mauarich

– „Pieluszki SIO (snap in one)”

.

I jeszcze Gosia Liana ma dobry, fajny kanał.