Dlaczego warto pieluchować dziecko pieluszkami wielorazowymi?

 

   Na szczęście powodów i argumentów za pieluszkami wielo jest.. wiele :). Na szczęście, ponieważ jestem spokojniejsza o to czy uda się komuś wytłumaczyć, może przekonać do naturalniejszych metod pieluchwania. Na pewno dzięki temu jest o wiele łatwiej odpowiadać na stereotypowe pytania typu: Tetra? Gotowanie? Zużycie ogromnej ilości wody jest eko? itd… Niżej moja próba zwięzłego wyselekcjonowania najważniejszych IMO zalety pieluszek wielorazowcyh (a czasem wady jednorazowych 😉 chociaż lepiej jest pokazywać zalety nić wady kontry).

ZDROWIE

     To jest część składu pieluszki jednorazowej:

dioksyny, ftalany, metale ciężkie, chlor… (szczegóły składu (ale tylko te ujawnione!!) znalazłam na pięciu polskich stronach:

Metale ciężkie w pieluszkach jednorazowych,

jeszcze tutaj: Krótka historia pieluchy jednorazowej

i tutaj: http://Toksyny w pieluchach jedanorazowych,

jeszcze tutaj: http://Pieluszki jednorazowe są nie zdrowe dla dziecka,

i jeszcze na koniec:  http://pieluszkomania.blogspot.com/2011/03/skad-chemiczny-pieluszek-jednorazowych.html)

     Nasze pociechy spędzają średnio 2,5 roku czyli 219 000 godzin non stop w całej tej chemii, która przedostaje się przez skórę do organizmu. Zdarzają się też dzieci 4 letnie w jednorazówkach.. już nie będę liczyć ile to godzin.. Nie bez powodu do jednorazówek konieczny jest krem na odparzenia ? one nie przepuszczają powietrza jeśli są zmoczone. 

zdrowie

     Mój syn w wakacje strasznie nagrzewał się w pampkach (często przez to leżał golutki, ale na spacer przecież trzeba było czasem wyjść). Odparzenia, infekcja, wylatujący ze środka pieluchy granulat, który jest trujący dla zwierząt (Dzięki Bogu nic nikomu się nie stało)..

     Dowiedziałam się, że przy wielorazówkach tego nie ma, że skóra oddycha. W pieluszce jednorazowej płyn, nie mając możliwości wydostać się na zewnątrz, podgrzewa się, co sprawia, że skóra obłożona jest okładem z moczu, w którym z powodu temperatury znacznie szybciej namnażają się bakterie, a jąderka chłopców mogą się przegrzać co skutkuje problemami z płodnością.

Polecam FILMIK na którym pokazane jest jak skóra oddych w pampersie, a jak w wielorazówce (z PULu):

SCREENY

     Dzięki różnym rodzajom pieluch (sucho od pupy – polar, welur syntetyczny, mokro od pupy – bawełna, bambus, konopie, mikrofibra, pół na pół – coolmax) można wybrać taką opcję, że dziecko czuje wilgoć po oddaniu moczu. Dzięki temu zacznie kojarzyć uczucie wilgoci z procesami fizjologicznymi (przyczyna i  skutek) czyt. nie chce latać z mokrą pieluchą – możliwe, że szybciej się odpieluchuje! I koszta pieluchowania maleją :D!! Troszkę obcuję z małymi dziećmi z racji pracy w przedszkolu/żłobku i wiem, że maluchy są z siebie dumne, kiedy potrafią same korzystać z toalety. Oczywiście nie oznacza to, że tych, które jeszcze nie potrafią trzeba piętnować – o nie! Wszystko w swoim czasie, psychika, emocjonalność, dojrzałość – co nie oznacza, że rodzice mogą sobie trochę odpuścić odpieluchowanie z racji wygody.. Znam 4 latka, który chodzi w pampersach…

     Pieluchy wielorazowe są uszyte z dobrej jakości, przyjemnych w dotyku materiałów. Materiały najczęściej posiadają certyfikaty potwierdzające ich bezpieczeństwo i jakość. Takie pieluszki powstają w normalnych warunkach – pokoik, maszyna do szycia i już :). W zakładach produkujących jednorazówki pracownicy pracują w specjalnej odzieży ochronnej i maskach.

     Pieluszki wielorazowe mogą być wąskie lub szerokie w kroku, zależy od modelu. Wąskie nie krępują ruchów, w sam raz do baraszkowania, raczkowania, chodzenia. Szerokie są idealne na noc i.. wspierają prawidłowy rozwój stawów biodrowych. Nasz ortopeda (tzn. Tomaszka) podczas wizyty chwalił nas za pieluszki 🙂 (i za noszenie w chuście)!!

OSZCZĘDNOŚĆ:

oszczędność

     Całkowity koszt pieluszek jednorazowych to średnio 4000zł. Wielorazowych w najtańszej opcji 1000 zł, a średnio niecałe 2 tyś.. Różnica co najmniej 2 tysięcy złotych (biorąc już pod uwagę koszty prania) jest jednoznaczna. Warto! Znam ludzi, którzy dostali na chrzest zestaw wielorazówek i… 4 tysiące zostały w kieszeni :).

     Odpieluchowanie. Chociaż wspomniałam o tym wyżej przy okazji zdrowia muszę jeszcze podkreślić finansowe walory tego argumentu. Te pieluszki MOGĄ, ALE NIE JEST TO REGUŁA pomóc dziecku pojąć przyczynę i skutek procesów fizjologicznych. Szybciej i łatwiej dziecko MOŻE, ALE NIE ZAWSZE się odpieluchować. Myślę, że różnica wynosi pół roku w porównaniu z dziećmi w jednorazówkach.

     Piszcie o Waszych doświadczeniach i spostrzeżeniach na ten temat, z chęcią uzupełnię swoją wiedzę i ten tekst.

      Zero kremów na odparzenia, ponieważ jak już wspomniałam materiał z którego szyte są pieluszki pozwala skórze oddychać (O materiałach wspomnę w specjalnie przygotowanym poście – soon ;)!!). Owszem, zdarzają się różne skórne problemy, nie będę ściemniać. Niektóre dzieci mają np. alergię na polar i używają tylko pieluszek bez niego, albo zbyt długo leżały w przesiusianej pieluszcze (np. zasnęły na kilka godzin już w brudnej i mokrej – nam się to zdarzyło).. no niestety zaczerwienienia mogą się po takich sporadycznych sytuacjach pojawiać. Na szczęście łatwo jest to zaleczyć i pieluchujemy dalej.

     Po odpieluchowaniu cały zestaw możne używać kolejne dziecko, wtedy prawie nic nie wydajemy na nowe pieluchy , albo można je odsprzedać na licznych portalach sprzedażowych. Ja sama nieraz to robiłam 🙂 schodzą jak świeże bułeczki :p.

 

tabelka wielo


EKOLOGIA

garbage-413757_960_720

     Hm… Wydaje mi się, że te worki to jeszcze za mało na pokazanie ile śmieci zajmują zużyte przez jedno dziecko pampersiaki..

Państwa zachodu już o tym wiedzą!! Holandia, USA, Niemcy, Anglia w tych krajach niektóre gminy rozdają rodzicom dodatek na pieluchy wielorazowe, albo zwracają połowę kosztów, może i całość zmniejszając w ten sposób ilość śmieci. 

Jedno pieluchowanie to 1,5 tony pieluszkowych śmieci!!!

    Pieluszki jednorazowe są świetne, ponieważ łatwo się ich używa i łatwo pozbywa. Dla rodziców na krótką metę super, ale jaki świat pozostawią oni swoim dzieciom? Powszechnie mówi się już o globalnym problemie z nadmiarem śmieci – nie mamy ich gdzie przetrzymywać, aby nie były szkodliwe dla ludzi, zwierząt itd.

Jednorazówki, w zależności o warunków rozkładają się od 100 do 1000 lat!! A przy tym tworzą niebezpieczne dla środowiska gazy.

Kochani ŻYJMY W PRAWDZIE: To, co jest w jednorazowej pieluszce, powinno lądować w toalecie ? nie na wysypisku.

  • stosując pieluchy wielorazowe, masz świadomy wpływ na ochronę środowiska, uczysz tego dziecka.
  • do wyprodukowania plastiku zawartego w jednej jednorazówce zużywa się około szklanki ropy, a na wyprodukowanie papieru zawartego w jednorazówkach dla jednego dziecka trzeba poświęcić 4-5 drzew i zużyć więcej wody niż na pranie wielo przez kilka lat
  • do prania wielorazówki zużywamy tyle wody, ile potrzebuje dorosła osoba używająca toalety.

WYGODA i PRAKTYCZNOŚĆ

wygoda

     Wielorazówki znajdują się zawsze pod ręką, nie musimy stale pamiętać o tym, że pieluchy się kończą i trzeba znów jechać do sklepu.

     Nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu. Nie macie wrażenia, że jednorazówki śmierdzą? Szczególnie po napełnieniu. Moje awaryjne tak, niektóre mniej lub bardziej, ale.. intensyfikują smród moczu…

Pranie pieluszek może wypadać co 2-3 dni i jest proste tak jak zwykłe pranie odzieży dziecięcej, nie wymaga żadnego dodatkowego skomplikowanego namaczania, prasowania czy gotowania. Płuczemy, pierzemy, wieszamy i już. Niektórzy jeszcze starannie układają wg kolorów i czego tam jeszcze w stosiku.. Ale to akurat urok wielo ;).

     Wielorazówki są łatwe do zakładania, a dzięki odpowiednio wszytym napom można je łatwo dopasowywać do wagi i wzrostu dziecka, więc nie trzeba kupować różnych rozmiarów. Rosną razem z dzieckiem – One Size.

ESTETYKA

     blue    blue6     bluw7

Każdy może znaleźć piękny, ukochany design, jak przy ubranku. Angielska nazwa wielorazówek to właśnie CLOTH DIAPERS. Latem pieluszka wielorazowa może z powodzeniem zastąpić np. spodenki czy kąpielówki.

Są prześliczne – ktoś się z tym nie zgadza ;)?!!

To tyle z podstawowych informacji. Polecam linki stron, z których korzystałam  przygotowując ten post. Znajdziecie tam więcej informacji – autorzy temat badali dogłębnie.

 

 

 

Pamiętaj: masz wybór.

Możesz pieluchować jak Ci się podoba. Bez względu na to czy wieli czy jedno i tak jesteś kochającym rodzicem. Nie chcę, żeby ktoś kto pieluchuje jedno czuł się teraz jak zły człowiek celowo krzywdzący swoje dziecko. Kochasz, i to najważniejsze :).

 

Mam nadzieję, że nie będziemy żyć tak jak w tym memie(Może to brutalne.. ale..potraktujcie to z przymróżeniem oka, nie chcę nikogo obrażać):

Jedzmy muchy! Miliony żab nie mogą się mylić!!

 

 

Jeśli czujecie niedosyt wiedzy zapraszam tutaj: Wszystko na temat wielo-pieluchowania

 

Atsumi

 

 

ECOZONE – płyn zmiękczający i przywracający chłonność do pieluch wielorazowych.

with Brak komentarzy

ECOZONE – Płyn do zmiękczania i przywracania chłonności pieluchom wielorazowym. Brzmi bajecznie 😀 . Twarda woda to zmora dla pieluszek wielorazowych.  Ci, którzy nie korzystają z suszarek bębnowych często narzekają, że ich formowani, tetry i wkłady robią się z czasem  … Czytaj więcej

Ekomajty – RECENZJA pieluszek i wkładów

with Brak komentarzy

Ekomajty – nic dodać nic ująć, każdy laik może się domyśleć co to takiego :p. Ekomajty wychodzą spod rąk zdolnej Kasi :), nad morzem :). Mama dwójki dzieci miała na kim testować swoje wyroby. Teraz przetestuję JA. Marka dba, aby wszystkie … Czytaj więcej

DUDUSIE – recenzja

with 7 komentarzy

Dudusie. Marka która mnie zaskoczyła. Myślałam, że mam już swoje ulubione  typy, a tutaj nagle – Dudusie też leżą jak ulał :D. Tak było rok temu. Tomaszek miał wtedy 6 miesięcy. Otulacz, a szczególnie kieszonka od Dudusiów zachwyciła mnie. Marka, … Czytaj więcej

Odkażacze do prania – link

with Brak komentarzy

Aktualnie, ku zdziwieniu babć 😉 nie ma potrzeby wszystkiego prasować lub prać w 90st (gotować!) aby pozbyć się bakterii, i zapewnić dziecku jałowe ubranka, pieluszki. Istnieją odkażacze do prania, dzięki którym możemy prać w niższych temperaturach (co zapewni dłuższe życie … Czytaj więcej

AgiSowo – recenzja pieluszek

with Brak komentarzy

Agis – pod takim nickiem właścicielka marki AgiSowo znana jest na chustowym forum, gdzie prowadzi wątek sprzedażowy. Jest to jedne i jedyne miejsce, gdzie działa Agis. Jej marka wyróżnia się spośród innych – i to baaaardzo. A mianowicie AgiSowo kupuje się np. … Czytaj więcej

BIBLIOTEKA pieluchowa. Za free. Wypożycz i przetestuj pieluszki przed kupieniem.

with 1 komentarz

Kochani, chcę rozwiać kilka bolących mnie MITÓW i powiedzieć o co chodzi z Pieluchową Biblioteką. Taka niecodzienna forma, ale mam potrzebę zrobienia tego w ten sposób :).  Mam nadzieję, że będzie to dla Was wygodne do czytania :).   Ogromne podziękowania … Czytaj więcej

Pranie, przechowywanie, pielęgnacja pieluszek i wkładów.

with 8 komentarzy

Teraz troszkę o pielęgnacji i przechowywaniu pieluszek z PULu i wkładów oraz otulaczy wełnianych. Trzeba o nie dbać tak jak o garderobę :). Inaczej traktuje się ubrania z jedwabiu, inaczej z poliestru czy bawełny. Podobnie tutaj: inaczej traktuje się to … Czytaj więcej

BOBOLIDER – recenzja kieszonki, otulacza, wkładów

with Brak komentarzy

Bobolider – kto go nie zna! Bardzo popularna marka na polskim rynku pieluszek wielorazowych. Powód? Cena! Pieluszki Bobolider są dużo tańsze niż większość rodzimych marek, a to dlatego, że nie są one szyte w Polsce, z polskich materiałów. Pieluszki i inne … Czytaj więcej

NAPPIME – recenzja kieszonki z coolmaxem, otulacza i wkładu składanego

with 2 komentarze

Nappime – widząc tę nazwę wielu mamom (w tym także i mi) od razu przychodzi do głowy myśl – zgrabne pieluszki :). Czy słusznie – odpowiem Wam niżej, a teraz trochę o marce :). Aż ciepło mi się robi na sercu, jak … Czytaj więcej

CENY pieluch wielorazowych polskich marek – stan na lipiec 2016

with 2 komentarze

Pieluszki szyte z PULu produkowanego w Polsce (Różnica w cenie jednego produktu wynika z rodzaju wzoru :), lub materiału.) Średnia cena (Wliczam w nią pieluszki szyte w Polsce oraz „chinki”. Jeśli interesuje Cię cena jedynie pieluszek szytych z polskich materiałów … Czytaj więcej

BILLOU – recenzja kieszonki, otulacza i wkładu z coolmaxem

with 4 komentarze

Billou – od roku cieszą nasze oczy pieluszkami, woreczkami i śliniakami szytymi z polskich materiałów. Nastawieni na zdrowie  i komfort dziecka (i rodziców :D), po wielu badaniach stworzyli wg nich pieluszkę odpowiadającą naszym potrzebom :). Kieszonki, otulacze, wkłady i woreczki … Czytaj więcej

WEŁNIASTE – recenzja otulaczy i wkładów

with 4 komentarze

  Wełniaste – aktualnie bardzo prężnie działająca marka stworzona przez tylko i aż jedną osobę. Jest z nami oficjalnie od niecałego roku, a produkty od Wełniaste kochają  już tysiące użytkowników (no ok.. użytkowniczek-mam :p)… Tak bardzo chciałoby się, żeby było ich … Czytaj więcej

Close Parent Pop -In Swim – pielucha na basen :) – Recenzja

with 3 komentarze

Close Parent – marka znana na całym świecie :). Amerykanki produkowane w Chinach. Pieluszki i akcesoria CP jako jedyne możemy kupić w Polskich sieciówkach – Empik i Rossman (w Poznaniu i mojej Łodzi) (Edit – troszkę się przez rok zmieniło … Czytaj więcej

MILOVIA – recenzja kieszonki, otulaczów i wkładów do otulacza

with 12 komentarzy

Milovia (w głowie mam wypowiadane przez Brytyjki na youtube majLowJa  🙂 – kto mnie – oświeci jaka jest poprawna wymowa?) Dotychczasowa królowa Polskich pieluszek, powstała w 2011 roku jako Małe Me. Pierwsza Polska marka wielo-pieluchowa  która na szeroką skalę podbija … Czytaj więcej

Tydzień pieluszki wielorazowej w Polsce 18-24 kwietnia

with Brak komentarzy

Z ogromną radością przekazuję Wam, że dzięki inicjatywie Marysi Fritzsche z bloga Mauarich w Polsce możemy obchodzić świeckie święto ? Tydzień Pieluchy Wielorazowej!! Na świecie Real Nappy  Week zadomowił się już na dobre. W Polsce będzie to pierwszy raz :).. i nie … Czytaj więcej

LINK – Akcesoria ułatwiające pieluchowanie wielorazowe

with 1 komentarz

Kochani, Aga z bloga Pastelowe Opowieści  zwięźle i konkretnie opisała (i pokazała na zdjęciach 😉 ) chyba wszystkie najważniejsze pieluchowe akcesoria!! Zabrakło jeszcze wg mnie. suszarki na pranie. Bardzo fajny i przydatny post! Jesteście ciekawi co przydaje się podczas wielo-pieluchowania (ale … Czytaj więcej

Wyprawka dla Noworodka

with 1 komentarz

Pieluszki wielorazowe dla noworodka Nie mogę doczekać się następnego dzieciątka!! Wielo-pieluchowania go też :). Wszystkim, którzy planują pieluchować pieluszkami wielorazowymi już od noworodka polecam post  przyszłej eko mamy – link w pierwszym zdaniu!!.   „Zakupiłam cały zestaw pieluszek onesize, lecz … Czytaj więcej

Pieluszki na wyjeździe

with 25 komentarzy

  Mamy za sobą (w naszej półrocznej przygodzie z wielo) kilka krótszych i dłuższych (od 2 do 14 dni) wyjazdów rodzinnych podczas których za dnia nie korzystaliśmy z jednorazówek (teraz tylko 100% wielorazówki – nocą też!!). Ogólnie obyło się bez problemów … Czytaj więcej

Test – Czy w pieluszkach jest naprawdę sucho (cz. II)

with 9 komentarzy

Ten wpis jest kontynuacją TEGO, więc aby się nie przepisywać proszę o zapoznanie się z nim :).   Dokładka jednorazówek. Dwie otrzymałam od Eweliny Florczyk-Wiśniewskiej (Pozdrawiam!!) do celów naukowych jak wspomniała, a ostatnią – Pampers kupiłam natknąwszy się na nią … Czytaj więcej

Wpis gościnny – Pierwszy wełniaczek

with Brak komentarzy

Może nie tak do końca gościnny ;). Przeczytałam piękną wypowiedź i spytałam autorkę czy mogę umieścić ją na blogu. Maja Nowakowska zgodziła się (dziękuję!) więc poznajcie tę mini – recenzję otulacza noworodkowego od Puppi (Igle Figle).   „Tygodniowy Teodor. Uśmiechnięty. Czy … Czytaj więcej

Test – Czy w pieluszkach na pewno jest sucho? cz. I

with 2 komentarze

     Kiedy  zastanawiałam się nad zamianą pampersów na wielorazówki byłam bardzo sceptycznie nastawiona do teorii – mikropolar = sucho. Sprawdziłam nawet w domu czy jeśli poleję polarkowy cienki koc wodą to będzie suchy.. Oczywiście nie był – zabrakło materiału, który mógłby … Czytaj więcej

Wełna – magiczna tkanina? (O otulaczach wełnianych)

with 4 komentarze

Czy otulacze wełniane „gryzą”? Czy są zdrowe? Dlaczego są szczelne? Dlaczego są tak popularne w wielo-świecie?         Wspominałam, że w moim systemie pieluchowania bardzo ważne są otulacze wełniane. Niezwykle ostrożnie podchodziłam do ich kupna. Na początku sporo czytałam: opinii, … Czytaj więcej

Wielorazówki na spacerze

with 10 komentarzy

     Wśród argumentów, które padają jako obiekcje co do wielorazówek jest ich praktyczność, a właściwie jej rzekomy brak 🙂. W jednorazówkach wiadomo ? wszędzie można z dzieckiem wyjść, dzięki koszom na śmieci czy reklamówkom ( na zużyte pampki oczywiście). A w wielorazówkach? … Czytaj więcej

Test – Jak chłonne są wkłady chłonne? – cz. I

with 7 komentarzy

            Cóż za emocje!! Bawiłam się i cieszyłam jak mała dziewczynka :D.. Zaskakujące wyniki, niedowierzanie, powtórne sprawdzanie, rozczarowanie!! (Wybaczcie te owocki? waga kuchenna.. leżały obok.. nie mogłam się powstrzymać ;).. )    Zainspirowana wynikami testu chłonności … Czytaj więcej

Wygrałam pieluszkę do pływania!!! :D

with 4 komentarze

     Niedawno pisałam, że jednym  ze sposobów na oszczędzanie na pieluszkach są konkursy, i proszę, oto dowód: Wgrałam!! Jupi!!! Wzięłam udział w konkursie organizowanym przez światową markę wielo-pieluchową Close Parent, który polegał na tym, aby na fb pod postem konkursowym … Czytaj więcej

PUPPI – recenzja wkładów

with 2 komentarze

  Puppi by Igle Figle– w świecie wielorazówek nr 1 wśród producentów otulaczy wełnianych. Firma igle-figle.pl pod której szyldem powstają produkty pieluszkowe Puppi  szyje również wełniane kocyki i czapeczki. igle – figle.pl postawili na naturalność i wygodę. Starannie dobierane tkaniny są szczegółowo i długo … Czytaj więcej

Od czego zacząć?

with 4 komentarze

Jeśli zdecydowaliście się na wypróbowanie wielo-pieluchowania ? brawo!! Teraz przydałyby się Wam pieluszki ;).   Wszystkie tajemnicze nazwy postarałam się wyjaśnić w obrazkowym WIELO – SŁOWNIKU. Nie rozumiesz – zajrzyj 🙂 Osoba chcąca wielopieluchować musi zastanowić się nad budżetem oraz … Czytaj więcej

Ile i jakie pieluszki kupić?

with Brak komentarzy

Dzisiaj niebanalny poradnik dla początkujących :). Na blogach blog.zapytajpolozna.pl oraz domowa.tv dziewczyny krótko i zwięźle odpowiadają na podstawowe pytania dotyczące wielorazówek jak np.: Jakie pieluszki wybrać? Co zrobić z brudną pieluszką gdy jesteśmy daleko od domu? Jak suszyć pieluszki wielorazowe? Co z bakteriami? … Czytaj więcej

ekomama – PIELUCHY WIELORAZOWE KONTRA JEDNORAZÓWKI. CO WYBRAĆ?

with Brak komentarzy

       Podsyłam link do ciekawego artykułu Reni Jusis – piosenkarki, kompozytorki i ostatnio właścicielki marki ekomama. Miałam przyjemność uczestniczyć w wykładzie Reni na temat ekologicznych środków czyszczących (zlew, zęby, dłonie, podłoga.. wszystko co trzeba czyścić 🙂 ). Niezwykle konsekwentna … Czytaj więcej

MOMMY MOUSE – recenzja otulacza, SIO i wkładów

with 12 komentarzy

Mommy Mouse ? najnowsza marka wielo-pieluchowa w Polsce. Właścicielka za idę postawiła sobie stworzenie pieluszek i wkładów najbardziej zbliżonych do ideału. Innowacyjne rozwiązania takie jak elastyczne wstawki w łapkach, delikatne, płytkie, ciche, ale mocne napy, elastyczna, cienka gumka ?na plecach? … Czytaj więcej

Na początku był pampersiak?

with 12 komentarzy

  Nasz syn przez pierwsze 3 miesiące życia używał pieluszek jednorazowych. Li i jedynie. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, lecz niestety jej sens jest przerażający.. Ponieważ nikt nam nie wytłumaczył, że MOŻNA INACZEJ!! Nie miałam pojęcia, że istnieje coś takiego jak kolorowy, … Czytaj więcej